Завантаження...

КИЇВ 02140
прос. М. Бажана, 10-а

Тел.: +38 044 291 55 55

Держмитслужба не спроможна аргументовано відповісти, чому імпортерів змушують розмитнювати фрукти за цінами, які перевищують реальні

Після того, як в українських ЗМІ з’явилась низка статей про використання ДМСУ цін для розмитнення фруктів, які набагато перевищують реальні ціни, за якими імпортери купують фрукти, прес-служба митної служби розміщує графік імпорту бананів за 2008 та 2009 роки (див. мал.1), коментуючи: «у першому півріччі поточного року дещо знизилися обсяги ввезення цих фруктів (бананів) порівняно з минулими періодами, але у першу чергу це пов’язано зі світовою економічною кризою. Найбільше падіння обсягів ввезення бананів, як видно з графіка, було зафіксовано у квітні 2009 року. Але у жовтні поточного року обсяги їх ввезення перевищили показник жовтня минулого року». Таким чином Державна митна служба списує усі коливання цін на зовнішні фактори та знімає з себе усяку відповідальність.

Мал.1

Дані щодо імпорту бананів (код згідно УКТЗЕД: 0803001900)

Асоціація імпортерів фруктів проаналізувала графік ДМСУ та розміщує свій графік імпорту для порівняння.

Мал.2

В цілому тенденція коливання цін схожа, але чомусь ДМСУ опустила той факт, що, порівняно з 2008 роком у 2009 обсяг імпорту з січня по серпень був менше лише у 1,3 рази, навіть у квітні, а у вересні цей розрив раптово збільшився до двох разів після підвищення індикативів. Аналізуючи графік, наведений ДМСУ, також видно цю мінімум був у вересні.

Щодо факту підвищення обсягів імпорту бананів в кінці жовтня, то це сталося в результаті низьких цін CIF на Середземномор’ї (CIF Чорне море 450-500 дол. США). Імпортери купували більші обсяги за низькими цінами, очікуючи їх підвищення на початку листопада.

Далі у тексті прес-служба ДМСУ наголошує, «що використання індикативних цін суперечить принципам ГАТТ/СОТ, тому Митною службою не застосовується. Відповідно до вимог українського та міжнародного законодавства митною вартістю товарів є вартість фактично сплачена чи та, що підлягає сплаті, обчислена згідно з вимогами Митного кодексу України. При цьому відповідно до вимог статті VII ГАТТ митна вартість - це дійсна вартість товару, за якою такий чи аналогічний товар продається чи пропонується до продажу при нормальній ході торгівлі на умовах вільної конкуренції.»

Тут стає питання про те, що саме розуміє Держмитслужба під «дійсною вартістю товару». Логічно нагадати, що «дійсна вартість товару» зазначається у інвойсах, які компанії-імпортери подають до Держмитслужби, яка у свою чергу, по суті, ігнорує їх.

Далі прес-служба ДМСУ фактично наводить цитати із довідника з ЗЕД, але відповіді на поставленні питання знову ж таки немає. Держмитслужба визначає індикативну вартість рівно у такому розмірі, як їй забажається. Як приклад, на початку листопада при розмитненні бананів від одного вантажовідправника, на одному судні, з однаковою упаковкою, одного сорту, при однакових інвойсах, які подають імпортери для розмитнення 500 дол. США CIF, ДМСУ встановлює індикативну вартість 800, або 850 дол. США в залежності від симпатії до компанії-імпортера.

Також слід зазначити, що аналогічна ситуація відбувається під час формування митним органом індикативної вартості при імпорті цитрусових, де кожному із імпортерів на один і той же вид товару ідентичної марки, сорту, країну походженні та якості встановлюється різна митна вартість.